Jak użytkować i dbać o meble ze sklejki olejowanej?

Meble ze sklejki są świadectwem piękna i trwałości natury. Aby jednak zachować ich nieskazitelny stan i zapewnić długowieczność, konieczne jest zrozumienie właściwości sklejki olejowanej i sposobu jej pielęgnacji. W tym artykule omówimy właściwości mebli ze sklejki olejowanej, ich codzienną pielęgnację, regenerację oraz sposoby naprawy uszkodzonych powierzchni.

1. Właściwości i zastosowanie

Sklejka to żywy materiał. Oddycha, zmienia swój wygląd, a nawet wymiary wraz z upływem czasu. Środowisko odgrywa znaczącą rolę w tych zmianach. W zależności od poziomu wilgotności, sklejka może się kurczyć lub rozszerzać. Na przykład suche i ciepłe pomieszczenie może powodować wysychanie i kurczenie się sklejki, podczas gdy wilgotne środowisko może powodować jej rozszerzanie się. Wpływ na to mają również zmiany sezonowe i okresy grzewcze w naszych domach. Dlatego też używając dobrze wysuszonej sklejki, tnąc ją i łącząc zgodnie z kierunkiem słojów, szanse na wystąpienie tych zmian są zminimalizowane.

Kupując meble ze sklejki należy pamiętać o jej naturalnych właściwościach i pewnej przypadkowości kolorystycznej. Jest to materiał, który nigdy nie będzie całkowicie jednolity. Drobne przebarwienia na jego powierzchni są dopuszczalne, odzwierciedlając naturalny charakter produktu. Widoczne sęki i unikalne wzory słojów mogą również pojawić się na widocznych powierzchniach mebli, co oznacza, że dwa kawałki sklejki nigdy nie będą w 100% identyczne, ale będą prezentować indywidualność i różnorodność.

 

2. Pielęgnacja

Wosk olejny osiąga swoją nominalną twardość po około czterech tygodniach od aplikacji. W tym okresie należy unikać czyszczenia i kontaktu z płynami. Po około miesiącu od daty produkcji mebla można rozpocząć pierwsze zabiegi konserwacyjne.

Do usuwania kurzu i drobnych plam używaj miękkiej, lekko wilgotnej bawełnianej szmatki z niewielką ilością środka do pielęgnacji drewna przeznaczonego do sklejki olejowanej. Zawsze przecieraj zgodnie z kierunkiem słojów drewna i unikaj intensywnego miejscowego pocierania, które może powodować odbarwienia. Czyść powierzchnię tylko wtedy, gdy jest to konieczne, aby zachować oryginalny wygląd mebli na dłużej.

 

Użyj produktów Osmo: Osmo 8026 lub WISCH-FIX

 

 

3. Regeneracja

Drobne zadrapania i utrata jakości z upływem czasu są naturalne. Solidna sklejka olejowana pozwala jednak na regenerację. Aby zregenerować mebel, należy ocenić widoczne zmiany na powierzchni i wybrać odpowiednią metodę obróbki.

W przypadku drobnych zarysowań powierzchni lub zużycia, użyj wosku regenerującego, takiego jak OSMO 3079 (matowy, bezbarwny). Jest on korzystny, gdy meble tracą swój pierwotny połysk. Odświeża zaniedbaną lub zużytą przez lata powłokę, zachowując pierwotny kolor mebla. Świeży wygląd można uzyskać już po pierwszym użyciu, a regularne stosowanie zapewnia ochronę i pozwala uniknąć konieczności szlifowania i renowacji.

 

Use: Osmo 3079

 

4. Naprawa uszkodzonych powierzchni

Uszkodzenia mechaniczne i przebarwienia wymagają bardziej intensywnej obróbki. W przypadku miejscowych plam, takich jak plamy z tłuszczu lub kolorowego płynu, powierzchnię sklejki można zazwyczaj uratować. Wymaga to jednak przeszlifowania całej powierzchni i ponownego nałożenia ochronnego olejowosku. Szlifowanie w domu może być trudne, a wyniki mogą nie spełniać oczekiwań. Jeśli to możliwe, zwróć się o pomoc do pobliskiego stolarza. Uszkodzenia mechaniczne, wgniecenia lub odpryski są trudne do naprawy w domu.

Jeśli zdecydujesz się na taką naprawę:

1. Oczyść powierzchnię mebla w miejscu naprawy.
2. Przeszlifuj uszkodzoną warstwę wierzchnią papierem ściernym, zawsze zgodnie z kierunkiem słojów drewna.
3. Odkurz powierzchnię.
4. Nałóż produkt wykończeniowy do sklejki na całą przeszlifowaną powierzchnię.

Użyj oleju, który pasuje do zakupionego wykończenia. Jeśli nie masz pewności, który to olej, napisz do nas.